VILTROX AF 75mm 1.2 XF - opinia i sample

Jeśli jesteś z tych co w popularnych portalach z testami obiektywów przechodzą od razu do podsumowania i sampli (ja tak mam), to zacznę właśnie od tego :)

Dystrybutorem obiektywów Viltrox w Polsce jest firma Foto-Technika https://foto-technika.pl/

Viltrox 75mm 1.2 - podsumowanie kilku tygodni użytkowania

Viltrox 75 1.2 oferuje świetną jakość obrazu (w centrum i na brzegach), bardzo dobrą ostrość, szybki i cichy autofokus, piękny bokeh, przyjemne kolory i trwałą, metalową konstrukcję z uszczelnieniami. A to wszystko w cenie 3000zł (styczeń 2023). Pomimo tego, że nie wszędzie da się wykorzystać tą ogniskową, to Viltrox 75mm zostaje u mnie na dłużej. W komplecie z XH2 stanowi świetny zestaw do fotografii portretowej, biznesowej i ślubnej.

Ja jestem z tych, którzy najlepiej się czują używając obiektywu 50mm. Nigdy nie byłem przekonany do dłuższych ogniskowych. Ale po kilku próbach obiektywu Viltrox 75 1.2 bardzo mi przypadł do gustu. Jest to ekwiwalent ok 110mm na matrycy fullframe. Nawet nie przypuszczałem, że mogę się polubić z taką ogniskową. Uważam, że to świetna propozycja dla właścicieli aparatów Fujifilm, którzy szukają jasnego szkła portretowego bardzo dobrej jakości w zaskakująco niskiej cenie. Warto wspomnieć, że to pierwszy obiektyw Viltroxa z dopiskiem PRO na obudowie. Moim zdaniem jest rzeczywiście PRO i mam nadzieję, że to dobry początek serii obiektywów o takiej jakości jak 75mm 1.2.

Viltrox 75 1.2 sample

Viltrox 75mm 1.2 specyfikacja:

  • Mocowanie: Fuji XF

  • Ogniskowa: 75mm

  • Zakres ogniskowych: F1.2 – F16

  • Układ optyczny: 16 elementów w 11 grupach (w tym 3 soczewki ED i 4 soczewki z wysokim współczynnikiem załamania światła)

  • Cichy silnik STM i wewnętrzne ogniskowanie

  • Minimalna odległość ostrzenia: 88 cm

  • Waga: 670 g

  • Średnica filtra: 77 mm

Wykonanie obiektywu

Kawał solidnego szkła. Metalowa obudowa, która nie wygląda na taką co ma się zaraz porysować. Bagnet ma uszczelkę, która chroni newralgiczne połączenie z korpusem przed wilgocią oraz kurzem. Pierścień przysłony pracuje płynnie z wyczuwalnym skokiem pomiędzy przysłonami. Nie jest to głośne kliknięcie, więc filmowcom też nie powinno przeszkadzać. Osłona przeciwsłoneczna jest plastikowa, ale jest dobrze spasowana. Na początku ciężko się ją zakłada, ale potem się dociera ;). Szkoda, że osłona nie jest metalowa jak np w modelu 13mm czy 23mm. Całe szczęście osłona nie jest podobna do tej w modelu 85mm (tam to była tragedia).

Do obiektywu dołączona jest sakiewka. Nie jest z najwyższej jakości materiałów, ale lepsze to niż “szmatki”, które Nikon dorzuca do swoich obiektywów za 10tys zł. Sakiewka przypomina te, które dodawane były do obiektywów Nikona serii G (Nikon miał lepszą jakość materiału ;)).

Ostrość w rogach i na środku

Nie mam żadnych zastrzeżeń do ostrości w całym kadrze. Nie przeprowadzałem laboratoryjnych testów na dedykowanych tablicach, a jedynie wykonałem zdjęcia, na których można ocenić ilość detali i ich ostrość. W moim odczuciu jest bardzo dobrze.

Szybkość AF i skuteczność śledzenia

Dla mnie AF-C, to podstawa funkcjonowania. Wykonując kilkanaście już sesji tym obiektywem nie zauważyłem cech pracy autofokusu, które utrudniały by mi pracę. Oczywiście, to nie jest demon prędkości, ale pracuje na tyle szybko, że w trakcie sesji portretowych radził sobie dobrze. Bez problemu śledzi oko i twarz i ma bardzo dużą skuteczność. Obiektyw pewnie nie nadaje się do fotografowania sportu, ale wydaje mi się, że nie do tego został zaprojektowany.

Previous
Previous

Jaki telefon wybrać do zdjęć? Poradnik dla kupującego, którego nie możesz przegapić!

Next
Next

Fotografia krajobrazowa ✔️ zacznij od podstaw