Blenda fotograficzna ✔️ do czego służy i jak jej używać

Blenda fotograficzna, to jeden z moich ulubionych modyfikatorów światła. Korzystam z niej na różne sposoby, aby uzyskać odbicie w oczach modeli, rozświetlić cienie pod oczami, zmiękczyć światło główne, które pada na modela, wypełnić światłem cienie w kadrze, a także tworzę nią odbicie światła w kontrze. O tym wszystkim jak stosuje blendę przeczytasz poniżej i zobaczysz dużo przykładów z moich sesji.

Co to jest blenda fotograficzna

Zanim przejdę do konkretów, to zacznijmy od podstaw. Blenda fotograficzna, to narzędzie stosowane w fotografii, które służy do odbijania światła i kontrolowania jego rozkładu na zdjęciu. Może to być szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do dodatkowych źródeł światła lub innych modyfikatorów. Dzięki różnym rodzajom powłok w blendach może ona być bardzo wszechstronnym narzędziem.

Jakie są rodzaje blend fotograficznych

Istnieje kilka rodzajów blendy fotograficznej:

  • Blenda biała odbija światło w sposób naturalny, delikatny i miękki

  • Blenda srebrna odbija światło w sposób bardziej skoncentrowany i daje bardziej intensywny, kontrastowy efekt, a dodatkowo światło odbite jest nieco chłodniejsze

  • Blenda złota ma podobne właściwości do blendy srebrnej, ale daje cieplejsze, bardziej złociste odbicie.

  • Blenda dyfuzyjna - rozprasza, zmiękcza światło, które świeci przez nią

  • Blenda czarna - blokuje światło - obrysowuje cieniem

  • Blendy mieszane np biało srebrne paski (lub inne) - charakterystyka zależna od producenta

Można dokonać także podziału blend fotograficznych na podstawie kształtu:

  • blenda okrągła

  • blenda prostokątna

  • blenda trójkątna

Wybór odpowiedniej blendy zależy od wielu czynników, w tym od tego, jakiego rodzaju fotografią się zajmujesz, jakim rodzajem oświetlenia dysponujesz i jakie efekty chcesz osiągnąć. Na szczęście są blendy typu 5 w 1, które Zawierają wszystkie warianty ;)

Zastosowanie blendy fotograficznej

Moja ulubiona blenda do tej pory, to 5 w 1 o rozmiarze 90x120 firmy Glare One. Zawiera warstwę srebrną, złotą, białą, czarną oraz dyfuzor, czyli wszystko czego potrzebuję na sesjach. Poniżej zobaczysz przykłady zastosowania.

Blenda jako modyfikator zmiękczający światło zastane, ciągłe lub błyskowe

Jeden z rodzajów blendy możesz wykorzystać do zmiękczenia światła - to blenda z warstwą dyfuzyjna, tzw. dyfuzor. Służy do rozproszenia, zmiękczenia wiązki światła. Możesz wykorzystać blendę dyfuzyjną, aby zmiękczyć światło słoneczne w plenerze albo wykorzystać ją do zmiękczenia światła led w studio lub też do zmiękczenia światła błyskowego. Jeśli działasz w pojedynkę, to przyda Ci się uchwyt ze statywem do blendy.

Poniżej przykład sesji, gdzie blenda zostałą wykorzystana do zmiękczenia światła błyskowego (główne światło padające na modelkę, pozostałe oświetlenie w tle, to panele led)

Blenda stosowana do uzyskania odbicia w oczach i rozświetlenia cieni pod oczami

Kto nie lubi charakterystycznego błysku w oczach? Takie odbicie często dodaje wyrazistości i przyciąga uwagę oglądających. Najczęściej biała blenda podłożona pod twarz modela daje piękne odbicie. Używam w tym celu białej blendy, aby światło było jak najbardziej naturalne i nie raziło modela. Czasami blendę trzymam w jednej ręce, a w drugiej aparat, ale najczęściej korzystam ze statywu z uchwytem.

Fajnym rozwiązaniem do fotografii portretowej jest także zakrzywiona blenda, która sprawia, że odbicie w tęczówce oka ma idealny kształt.

Blenda stosowana w ten sposób pozbawia modela także nieprzyjemnych cieni pod oczami.

Światło odbite z blendy jako wypełnienie cienia

Zdarza się, że fotografujemy z wykorzystaniem światła bocznego - np z okna po lewej lub prawe stronie modela. Wtedy druga strona modela jest mocno zacieniona. Aby rozświetlić cień możemy wykorzystać blendę stawiając ją po drugiej stronie modela niż główne źródło światła. Oczywiście blendę trzeba ustawić pod kątem, tak aby ilość światła Cię satysfakcjonowała.

Na poniższych zdjęciach: 1. Okno z prawej, a blenda z lewej; 2. Okno z lewej, a blenda z prawej.

Polecam białą blendę. aby zachować naturalną kolorystykę i miękkie odbicie.

Światło odbite z blendy jako kontra zza modela

Światło kontrowe często wykorzystywane jest w fotografii portretowej. Świetnie odcina modela od tła i dodaje trochę jakby trójwymiarowości. Najlepiej jest odbić światło zza ucha, tak aby światło pojawiło się na policzku i rozświetliło włosy oraz kontur postaci z jednej strony. Dobrze jest wykorzystać do tego srebrną warstwę blendy. Światło odbite od srebrnej warstwy jest bardziej kontrastowe i często nieco chłodniejsze.

Blenda fotograficzna jako element w tle

Czasami blendę można wykorzystać jako ciekawy element w tle. Na poniższym zdjęciu zasłoniłem blendą biuro stojące w studio i uważam, że efekt jest całkiem ciekawy :)

Jaką blendę kupić

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i zasobności portfela. Ja kupuję blendy ze średniej lub niskiej półki cenowej. Korzystam z nich bardzo intensywnie, i często używam ich w trudnym terenie. Szkoda by mi było rozerwać blendę, która kosztuje np 500zł.

Ważna jest także wielkość blendy. Jeśli zamierzasz doświetlać całą sylwetkę modela, to moim zdaniem blenda o rozmiarze 120cm na długim boku, to minimum. Jeśli fotografujesz tylko bliskie portrety, to możesz zainwestować w mniejszą blendę np okrągła 50-60 cm. Zdjęcie po prawej stronie jest wykonane z użyciem małej blendy 50cm (po złożeniu jakieś 20-25cm czyli prawie kieszonkowa) z warstwą srebrno-białą. Takiej małej blendy używam na szybkich sesjach plenerowych. Co prawda blik w oku jest mały, ale dodaje trochę “życia w oczach”

Równie dobrze możesz zamiast blendy używać kawałka białego styropianu lub kartonu - one też odbijają światło :)

Previous
Previous

Co to jest dodge and burn i jak to zastosować w fotografii portretowej

Next
Next

Jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem ✔️ Co to jest efekt bokeh