Jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem ✔️ Co to jest efekt bokeh

Jeśli już od jakiegoś czasu interesujesz się fotografią, na pewno zauważyłeś, jak świetnie wygląda na zdjęciu rozmycie tła. Jak osiągnąć taki efekt? Jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem? Są dwa kierunki. 1. możesz taki efekt uzyskać w postprodukcji (nie wygląda to zbyt naturalnie) lub 2. za pomocą odpowiedniego sprzętu i techniki. Przeczytaj i dowiedz się, jak uzyskać rozmyte tło już na etapie fotografowania.

Zapisz się na darmowy webinar “3 kroki do lepszych zdjęć”

Kliknij powyżej i się zapisz

Co to jest "efekt bokeh"?

Wyjątkowy efekt rozmycia często nazywany jest efektem bokeh. Termin pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego rozmycie lub mgiełkę.

To specyficzny sposób na pokazanie obiektów powstających poza płaszczyzną ostrości. Rozmyte tło jest przyjemne, delikatne i bardzo estetyczne. Piękny bokeh pojawia się wtedy, gdy na krawędziach rozmytych obiektów pojawiają się małe kółeczka lub gwiazdki.

Dlaczego efekt rozmytego tła jest tak ważny? Dzięki niemu możesz zbudować niezwykłą atmosferę. Fotografia z rozmytym tłem i pięknym bokeh ma wyjątkowy klimat, który docenią wszyscy fotografowie.

Zdjęcie wykonane aparatem Fuji X-H2 oraz obiektywem XF 33mm 1.4

Jaki obiektyw i aparat wybrać do zdjeć portretowych z rozmytym tłem?

Jeżeli chcesz uzyskać rozmyte tło na zdjęciu, musisz postawić na fotografowanie jasnym obiektywem. W gruncie rzeczy im jaśniejszy wybierzesz, tym łatwiej będzie osiągnąć zdjęcia z rozmytym tłem. Spróbuj na przykład wykorzystać obiektywy z otworem przysłony co najmniej f/2.8.

Jeśli chcesz robić wysokiej jakości zdjęcia z rozmyciem tła, warto zainwestować w obiektyw z jeszcze większym otworem przysłony, na przykład f/2, f/1.8 lub f/1.4. Najlepszy będzie tu profesjonalny obiektyw portretowy.

Aby uzyskać rozmyte tło zdjęcia, wielu fotografów korzysta z jasnego obiektywu stałoogniskowego. Takie obiektywy prawie zawsze będą jaśniejsze niż ich zmiennoogniskowe odpowiedniki. Łatwiej znaleźć modele o jasności f/1.2, a nawet większej.

Co więcej, obiektyw stałoogniskowy pozwoli Ci na łatwiejsze uzyskanie płytkiej głębi ostrości i stworzenie pożądanego efektu.

Jak ustawić aparat aby uzyskać rozmyte tło?

Rozmyte tło - głębia ostrości

Rozmyte tło na zdjęciu możemy uzyskać na dwa popularne sposoby - obróbka oraz odpowiedni technika fotografowania. Skupimy się tym razem na technice i sprzęcie.

Rozmyte tło na zdjęciu zależy od kilku czynników:

  • ogniskowa obiektywu

  • jasność obiektywu

  • odległość modela od aparatu

  • odległość modela od tła

Manipulując kilkoma zmiennymi możesz wpływać na głębię ostrości na zdjęciu, a co za tym idzie także siłę rozmycia tła.

Skoro na uzyskanie płytkiej głębi ostrości mają wpływ wielkość przysłony oraz ogniskowa, jak je ustawić? Już wyjaśniam.

Zdjęcie wykonane aparatem Nikon D750 z obiektywem Nikkor 50mm 1.4G

Przysłona

Im bardziej otworzysz przysłonę, tym bardziej rozmyte tło na zdjęciu. Mniejsza wartość przysłony to na przykład f/1.4, f/1.8, f/2, itd. Oczywiście ustawienia każdego aparatu mogą się różnić. Dlatego ustaw najniższą możliwą wartość przysłony, żeby dla fotografowanego obiektu uzyskać rozmyte tło. Jeśli chodzi o czułość ISO, lepiej postawić na niższe wartości.

Jeżeli robimy zdjęcie i chcemy rozmyć tło, przechodzimy aparacie w manualny tryb fotografowania, ustawiamy najniższą wartość przysłony i maksymalną długość ogniskowej. Pozwoli to na optymalną ostrość obiektów na pierwszym planie i przedstawienie ich na rozmytym tle.

Ogniskowa

Jeśli chcesz robić zdjęcia z rozmytym tłem, pamiętaj, że ma na nie wpływ wartość ogniskowej. W obiektywach ze zmienną ogniskową potocznie nazywa się ją "zoomem". Dłuższa ogniskowa (większa wartość), czyli przybliżenie obiektu sprawia, że tło jest bardziej skompresowane (widać go mniej) oraz jest bardziej rozmyte.

Z obiektywami o dłuższej ogniskowej (np 50, 85, 135 mm), łatwiej jest uzyskać większe rozmycie tła i zrobić ciekawsze zdjęcie portretowe

Poniżej przykłady z ogniskowych 50mm i 135mm

Gdy skrócisz ogniskową (czyli oddalisz przy pomocy funkcji "zoom") lub zastosujesz obiektyw stałoogniskowy (np 14, 24, 35 mm), dalej zrobisz zdjęcie z rozmytym tłem, ale nie będzie to tak efektowne jak w przypadku dłuższej ogniskowej.

Odległość obiektywu od obiektu i tła

Ważnym czynnikiem, który w fotografii wpływa na rozmyte tło na zdjęciu jest odległość pomiędzy obiektywem a fotografowanym obiektem. Jak wygląda ta zależność?

Im bliżej obiektu jesteś, tym łatwiej uzyskać rozmycie tła. To jeden z najprostszych sposobów na bardziej rozmyte tło - jeśli to możliwe, po prostu podejdź bliżej.

Ważna jest także odległość modela od tła - oczywiście im większa odległość tła od modela tym tło wyjdzie bardziej rozmyte na zdjęciu.

Portret z rozmazanym tłem - jak to zrobić?

Jeżeli chcesz swoim aparatem wykonać dobry portret z rozmytym tłem, powinieneś ustawić wszystkie omówione wyżej parametry. Najprościej jest skorzystać z tryby półautomatycznego jakim jest preselekcja przysłony (tryb A lub Av na kole PASM).

Rozmyte tło osiągniesz w ten sposób:

  • Wybierz jasny obiektyw (niższa wartość f), tak by przysłona mogła być maksymalnie otwarta. Im niższa wartość przysłony (f) tym bardziej rozmyte tło. Polecane obiektywy do fotografii portretowej: 50mm 1.4; 85mm 1.8 lub jeszcze jaśniejsze. Poniżej przykład dwóch zdjęć wykonanych obiektywem 50mm 1.2. Jedno z nich jest wykonane na f 9.0, a drugie na f 1.2 - zobacz różnicę w rozmyciu tła.

  • Podejdź bliżej fotografowanej osoby, ale zmniejszyć ostrość tła na fotografii

  • Jeśli korzystasz z tryby preselekcji przysłony, to pilnuj czasu migawki, aby nie był zbyt krótki. Np. przy czasie 1/60 sek może być Ci ciężko zrobić nieporuszone zdjęcie. Jeśli nie masz stabilizacji obrazu w obiektywie lub w aparacie, to dobrze jest pilnować zasady 3 krotności ogniskowej, czyli jeśli używasz ogniskowej 50mm, to czas otwarcia migawki nie powinien być krótszy niż 1/160 sekundy. Jeśli 85mm, to nie krócej niż 1/250 sekundy.

Previous
Previous

Blenda fotograficzna ✔️ do czego służy i jak jej używać

Next
Next

Zdjęcia portretowe na czarnym tle ✔️ Dowiedz się więcej o fotografii