Zdjęcia portretowe na czarnym tle ✔️ Dowiedz się więcej o fotografii

Czarne tło jest jednym z najchętniej wybieranych do pracy niejednym w studio fotograficznym. Wynika to z faktu, iż znajduje on szerokie zastosowanie, między innymi w sesjach portretowych czy produktowych. Dlaczego ciemne tło cieszy się tak dużą popularnością? W jaki sposób dobrze robić zdjęcia z wykorzystaniem czarnego tła?

Zapisz się na darmowy webinar “3 kroki do lepszych zdjęć”

Kliknij powyżej i się zapisz

Czarne tło w fotografii portretowej

Czarne tło fotograficzne umożliwia wykonanie bardzo prostego, a jednocześnie mocnego, przyciągającego portretu. Wykorzystanie tej barwy przez fotografa sprawia, że wyobraźnia odbiorcy jest niejako zmuszona do głębszej analizy zdjęć. Portret na czarnym tle pozwala w 100% skoncentrować się na fotografowanej osobie.

Czerń wzmacnia emocje i pozwala wyraźnie uchwycić nawet najmniejsze szczegóły twarzy. Z tego powodu umiejętnie wykonany portret na czarnym tle zazwyczaj przyciąga uwagę na znacznie dłużej. Jak ustawić fotografowany obiekt, by uzyskać najlepszy efekt? W jaki sposób wykorzystać potencjał czarnego tła? W poniższym artykule znajdziesz przydatne wskazówki.

Technika "Low-key"

Technika Low-Key to określenie zjawiska fotografowania ciemnych obiektów na czarnym tle. Najważniejszym aspektem tej metody jest korzystanie z minimalnego oświetlenia, celem uzyskania ciekawego efektu końcowego sesji zdjęciowej. Czarne tło fotograficzne jest w tym przypadku bardzo wdzięcznym narzędziem, ponieważ skutecznie ogranicza refleksy świetlne. Jednocześnie, sterylna czerń doskonale komponuje się z niejednym fotografowanym obiektem.

Wykonując zdjęcia techniką Low-Key należy zadbać o stosowny rozkład światła. Można w tym celu skorzystać nie tylko z lampy błyskowej czy studyjnej, ale również z nieoczywistych źródeł świetlnych np. z latarki. Ważnym jest jednak to, by zastosować jeden element oświetlenia. Stosując Low-Key można w prosty sposób uzyskać kadr z mocnym przekazem, zarówno portretowy, jak i produktowy.

Kiedy zdecydować się na czarne tło?

Czarne tło fotograficzne pozwala stworzyć zdjęcia o silnym przekazie emocjonalnym. Badania wykazały, że ciemne kolory stymulują umysł odbiorcy do większego skupienia. Obiekty fotografowane na tle w kolorze czarnym są więc dużo ciekawsze i dużo bardziej przyciągają uwagę. W związku z tym, takie narzędzie sprawdza się doskonale podczas sesji portretowych, produktowych, a także w kampaniach reklamowych związanych z tematami społecznymi.

Czarne tło do zdjęć - jakie wybrać?

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju tła przeznaczone do stosowania przez pasjonatów fotografii. Aby uzyskać dobre efekty sesji, warto zastosować odpowiedniego rodzaju narzędzia. Jakie tło wybrać, aby ciemne zdjęcie prezentowało się zjawiskowo? Oto popularne modele teł, z których korzystają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Tło materiałowe

Tekstylne czarne tło to dość uniwersalne, a jednocześnie niedrogie rozwiązanie. Tła materiałowe mogą mieć matową powierzchnię lub też połyskującą. Każdy wariant gwarantuje nieco inne efekty końcowe we współpracy ze światłem. Tło materiałowe umożliwia łatwe upięcie czy pomarszczenie wedle uznania.

Ja korzystam najczęściej z tła płóciennego oraz kawałka materiału kupionego w sklepie tapicerskim. Wcale nie musisz korzystać z materiału, który jest dostępny w sklepie fotograficznym, bo na pewno będzie droższy :)

Tło kartonowe

Kolejny częsty wybór do sesji produktowych i portretowych. Tła z kartonu są tanie i są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Choć nie wyróżniają się dużą wytrzymałością, są bardzo częstym wyborem początkujących miłośników fotografii. Wykorzystując modele kartonowe możesz zrobić czarne tło odpowiedniej wielkości niskim kosztem.

Tło polipropylenowe

Tło polipropylenowe jest popularne z uwagi na dobrą cenę i wysoką odporność na wilgoć. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu tlo będzie widoczne w programach graficznych. Chcąc stosować ten wariant tła warto więc przygotować się na więcej pracy podczas obróbki zdjęć. Dodatkowo, tło polipropylenowe dość łatwo ulega przedarciu czy zabrudzeniu. Jeśli chcesz pracować zawodowo z czarnym tłem, warto więc zdecydować się na model lepszej jakości.

Jak zrobić zdjęcia na czarnym tle?

Fotografując ludzi na czarnym tle musisz wziąć pod uwagę kilka podstawowych rzeczy:

Światło

Niezależnie od tego czy portret na czarnym tle zamierzasz oświetlić lampą led, błyskową, czy też naturalnym światłem dziennym, to musisz zadbać o odpowiednią różnicę ekspozycji. Jeśli chcesz, aby tło było wyraźnie czarne, to operować światłem i odległością modela od tła tak, aby tło było mniej doświetlone.

Warto także wykorzystać światło kontrowe, które podświetli kontur sylwetki i spowoduje odcięcie modela od tła.

Czas naświetlania

W tym przypadku czas naświetlania nie ma konkretnego znaczenia jeśli fotografujesz w świetle błyskowym, a światło ciągłe jest wyeliminowane. Błysk zamrozi ruch nawet przy czasie 1/30 sekundy. Taka opcja oczywiście nie ma racji bytu przy oświetleniu ciągłym (np led lub słoneczne).

W przypadku oświetlenia naturalnego musisz pilnować, aby czas migawki umożliwił Ci zrobienie nieporuszonych zdjęć. Ja przy obiektywie 50mm pilnuję, aby czas migawki nie spadał poniżej 1/160 sekundy. Im większa ogniskowa, tym krótszy czas musisz stosować, aby zdjęcia nie były poruszone.

Zdjęcie wykonane na tle białej ściany, ale przy odpowiednich parametrach ekspozycji i oświetleniu, kolor tła przestaje mieć znaczenie

Zdjęcie wykonane na tle białej ściany, ale przy odpowiednich parametrach ekspozycji i oświetleniu, kolor tła przestaje mieć znaczenie

Przysłona

Jak zapewne zauważyłeś, zmiana parametrów przysłony wpływa na głębię ostrości. Im mniejsza wartość przysłony tym bardziej tło będzie rozmyte. Wartość przysłony ma też związek ze światłem. Im większa będzie wartość przysłony, tym więcej potrzebujesz światła, aby wykonać poprawnie naświetlone zdjęcie. W fotografii beauty często używane są przysłony rzędu f8 i więcej, aby pokazać jak najwięcej szczegółów twarzy. Fotografując w pomieszczeniu, przy takiej przysłonie konieczne będzie skorzystanie ze światła błyskowego.

Zastosowanie czarnego tła w plenerze

Warto pamiętać, że czarne tło można stosować nie tylko w studio. Można je równie dobrze zabrać w teren i wykorzystać do wykonania interesującego portretu w plenerze. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zabrać ze sobą lampę. Sztuczne światło w połączeniu z naturalnym sprawią, że fotografowana osoba będzie niezwykle ostra i wyrazista.

Tworząc te zdjęcie portretowe rozwiesiłem na stosie rusztowań kawałek czarnego materiału
Previous
Previous

Jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem ✔️ Co to jest efekt bokeh

Next
Next

Podstawowe zasady kompozycji w fotografii ✔️ Dowiedz się więcej o fotografii