Pozy do sesji biznesowej

Choć może się wydawać, że pozowanie do zdjęć biznesowych jest łatwe, często sprawia sporo problemów. Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskać dobre zdjęcia, warto się do tego odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego czy interesuje Cię klasyczny portret biznesowy w przestrzeni biurowej, czy też bardziej nietypowe zdjęcie w plenerze, to wskazówki umieszczone w niniejszym wpisie sprawią, że zaczniesz prezentować się dużo korzystniej na zdjęciach biznesowych.

Komu mogą się przydać zdjęcia biznesowe?

Dobre jakościowo zdjęcia korporacyjne pozwalają zadbać o profesjonalny wizerunek każdego pracownika. Efekty tego rodzaju sesji zdjęciowej mogą posłużyć nie tylko do umieszczenia w CV.

Coraz częściej portrety biznesowe są umieszczane na stronie internetowej i w mediach społecznościowych pracodawcy, zwiększając tym samym wiarygodność danego przedsiębiorstwa. Dobre jakościowo zdjęcie pracownika można też umieścić na blogu specjalistycznym, w stopce maila czy profilu osobistym na LinkedIn. Możliwości jest naprawdę sporo. Warto więc co jakiś czas aktualizować swoją bibliotekę o nowe zdjęcia biznesowe.

Czy na tego typu sesję wystarczy ubrać garnitur i zdawać się wyłącznie na wskazówki fotografa? Jak dobrze wypaść na sesji wizerunkowej? To częste pytania, które padają z ust osób, które nie mają doświadczenia z pracą przed obiektywem aparatu. Dzięki poniższym wskazówkom będziesz mógł lepiej przygotować się do sesji biznesowej, a po jej zakończeniu - chwalić się wyjątkowymi zdjęciami.

Gdzie najlepiej zrobić sesję biznesową?

Fotografie biznesowe mogą być realizowane w profesjonalnym studio. Często jednak w takich okolicznościach zdjęcia wykonuje są na jednolitym tle, a z tego powodu mogą mieć przesadnie formalny charakter. Czy fotografia biznesowa powinna być sztywna? Niekoniecznie. 

Często dużo lepsze wrażenie na potencjalnym odbiorcy wywołują zdjęcia przedstawiające pracowników w naturalnym środowisku pracy. Oprócz poczucia autentyczności, przy okazji można w ten sposób dać również do zrozumienia, że firma, w której pracuje dana osoba jest dla niej ważna. 

Fotografia biznesowa może też się odbyć w plenerze. Piękne okoliczności przyrody sprawią, że podczas sesji zdjęciowej można poczuć się dużo swobodniej, niż pozując przy biurku. Warto więc zastanowić się wspólnie z fotografem nad miejscem, w którym mają być wykonane zdjęcia wizerunkowe. 

Należy pamiętać, że bez względu na to na jakie rozwiązanie się zdecydujecie, najważniejszym jest pozytywne nastawienie i luźne podejście. Wtedy nawet bardzo prosty portret biznesowy ukaże autentyczne piękno i profesjonalizm danej osoby.

Moja pracownia jest przystosowana do tego, aby wykonać w niej zdjęcia na jednolitym tle, a także w zaaranżowanej przestrzeni, która na chwile może stać się Twoim biurem lub gabinetem. Dysponuję eleganckim biurkiem, fajnymi fotelami oraz roślinnością.

Jak pozować do sesji wizerunkowej?

Głowa

Większość portretów biznesowych wykonywanych jest w ujęciu 3/4 lub też od linii ramion w górę.

Warto też wiedzieć, że kadrowanie tego typu fotografii najczęściej odbywa się poniżej linii oczu. Należy więc odpowiednio ustawić głowę do zdjęcia. Lekkie spojrzenie z góry zapewnia subtelny efekt powagi i profesjonalizmu modela.

Układając głowę do zdjęcia biznesowego warto jednak pamiętać o swoich mankamentach. Przed wykonaniem portretu należy poinformować fotografa o swoich słabych stronach np. podwójnym podbródku, ulubionym profilu, odstającym uchu itd ;)

pozy do zdjęci biznesowych - kobiecy portret biznesowy z uśmiechem i założonymi rękami

Ustawienie ciała

Zdjęcia biznesowe muszą dobrze Cię zaprezentować. Ważną sprawą w tym kontekście jest Twoja postawa, która zostanie uwieczniona na fotografii. Jeśli przyjdziesz na sesję pozytywnie nastawionym, dużo łatwiej złapiesz wygodną, a jednocześnie odpowiednio dobraną i naturalną pozę ciała.

Co robić a czego unikać podczas ustawienia ciała? Warto słuchać podpowiedzi fotografa. Profesjonaliście zależy na pozytywnych efektach swojej pracy tak samo, jak modelowi. Warto więc mu zaufać, nawet, jeśli w trakcie sesji proponuje ustawienie ciała, na które samemu by się nie wpadło.

Co zrobić z rękami w czasie sesji biznesowej?

To częsty kłopot wielu osób podczas realizowania zdjęć wizerunkowych. Uruchomienie dłoni to świetny sposób na wyrażenie dodatkowych emocji, a także przekazania subtelnych treści na zdjęciu. Szeroki portret sprawdza się również znakomicie jako profesjonalne zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych. Jak więc ułożyć ręce na fotografii biznesowej?

W tym temacie warto skorzystać z sugestii osoby wykonującej sesje. Dopinanie marynarki, założone ręce, dłonie wskazujące na rekwizyt czy innego rodzaju kombinacja - wszystko to może uatrakcyjnić efekt uwieczniony na zdjęciach. Wszystko zależy od profesji danej osoby, a także od kreatywności modela i fotografa.

Zdjęcia biznesowe - jak dobrze wypaść przed obiektywem?

Najważniejsze o czym powinieneś pamiętać podczas przygotowania do portretu biznesowego to dobre samopoczucie. Przed sesją należy więc się zrelaksować, zadbać o wygląd włosów, dobrze prezentujące się na Tobie ubrania czy odpowiedni makijaż.

Dobra fotografia biznesowa to taka, na której widać autentycznego i zadowolonego człowieka. Pewność siebie podczas sesji można uzyskać nie tylko dzięki dobrej komunikacji z fotografem. Przydatnym okazuje się także osobiste zaangażowanie i otwartość na nowe okoliczności.

Mowa ciała podczas sesji wizerunkowej

Stosując odpowiednie triki możesz przekazać na zdjęciu sporo informacji na swój temat. Umiejętnie zastosowana mowa ciała wywoła dużo lepsze odczucia w odbiorcy. Jak więc wykorzystać technikę w tego typu zdjęciach?

  • Bezpośredni kontakt wzrokowy - patrz w obiektyw lub nieco ponad soczewkę (to sprawi wrażenie dużo bardziej pewnego siebie). Choć dla urozmaicenia sesji można wykonać także klika zdjęć bez spojrzenia w obiektyw (przykład poniżej)

  • Wyprostowana sylwetka - opuszczone ramiona, proste plecy i ściągnięte barki sprawiają to kolejny sposób na to, by wyglądać na osobę odważną i nie bojącą się nowych wyzwań.

  • Ułożenie dłoni - wsunięcie palców pod pachy i wyeksponowanie kciuków na zewnątrz to prosty sposób na przekazanie informacji na temat pewności kwalifikacji zawodowych i posiadanego doświadczenia.

Naturalna sesja biznesowa - ciekawa alternatywa od zdjęć studyjnych

Sesja wizerunkowa to nie tylko człowiek i białe tło. Decydując się na wykonanie zdjęć w plenerze można uzyskać dużo naturalniejszy i ciekawszy efekt końcowy. Z tego powodu coraz więcej fotografów proponuje tego typu rozwiązanie. Zdjęcia w plenerze i naturalne tło są też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się dobrze podczas pozowania.

Do takiej sesji można wykorzystać miejsce pracy, ale również pobliski park, przestrzeń przed biurem, a nawet prywatny ogródek. Sesja biznesowa w nietypowym miejscu często przynosi dużo ciekawsze rezultaty, zarówno dla klienta, jak i osoby wykonującej sesję.

Jakie rekwizyty wybrać do portretu biznesowego?

Rekwizyty są doskonałym sposobem na dyskretne podkreślenie cech osobowości pracownika lub zajmowanego przez niego stanowiska. Warto więc zastanowić się jakiego rodzaju przedmioty mogą przydać się podczas sesji wizerunkowej. Książka, długopis, narzędzie pomiarowe, a może ulubiona płyta? Wszystko zależy od tego czym zajmuje się dana osoba w jaki sposób chce o tym powiadomić potencjalnego odbiorcę. 

W kontekście doboru rekwizytów do zdjęć warto postawić na kreatywność. Podchodząc do tematu w sposób nieszablonowy można uzyskać niezwykle oryginalny efekt końcowy.

Należy też pamiętać, że w fotografii portretowej niezwykle ważne są także dodatki. Ciekawe kolczyki, eleganckie spinki do mankietów czy ulubiona bransoletka - wszystko to może sprawdzić, że model będzie prezentował się jeszcze lepiej.

Przed rozpoczęciem sesji biznesowej warto więc zastanowić się nad tym co jeszcze mogłoby znaleźć się na zdjęciu. Wcześniejsza rozmowa z fotografem na temat dostępnych rekwizytów jest więc kwestią, której nie należy pomijać na etapie przygotowań.

Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek dużo lepiej zaprezentujesz się na podczas sesji biznesowej. Mamy nadzieję, że już nie możesz się doczekać pozowania do swoich portretów.