Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy, co to takiego?

Wiele par młodych, decydując się na ślub, zastanawia się, co to właściwie znaczy ślub konkordatowy i jak się do niego przygotować. Odpowiedź jest bardzo prosta. Ślub konkordatowy to ślub kościelny, w wyniku którego zostajecie małżeństwem w świetle prawa polskiego i kościoła katolickiego. Biorąc ślub konkordatowy nie musisz osobno brać ślubu cywilnego. Wystarczy, że po ślubie skierujesz się do swojego Urzędu Stanu Cywilnego i odbierzesz gotowe dokumenty.

Ślub konkordatowy - kto go może wziąć

Zgodnie z przepisami i zasadami ustalonymi przez kościół, ślub konkordatowy mogą zawrzeć osoby pełnoletnie, niespokrewnione ze sobą w linii prostej, pary niebędące rodzeństwem oraz osoby, które nie są ze sobą spowinowacone. Takie same warunki obowiązują także przy ślubie cywilnym, więc warto być ich świadomym.

W kwestii wieku możliwe są pewne odstępstwa. Ślub konkordatowy lub cywilny może wziąć kobieta, która ukończyła 16 lat, jednak wymagana jest w tym przypadku zgoda sądu. Podobnie jest w przypadku osób, które łączy stosunek spowinowacenia, lecz mimo to chcą wziąć ślub. Konieczne jest wówczas także wyrażenie zgody przez instytucje sądowe.

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy z obcokrajowcem

Ślub konkordatowy z obcokrajowcem oczywiście jest możliwy. Będzie potrzebny dokument, który potwierdzi, że może wstąpić w związek małżeński zgodnie z prawem obowiązującym w kraju pochodzenia. Konieczne będzie także tłumaczenie przysięgłe dokumentów na język polski. Gdy złożycie wszystkie dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego, otrzymacie zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy.

Ślub konkordatowy, przysięga

Ślub konkordatowy - niezbędne dokumenty

Planowanie ślubu i wesela wymaga zgromadzenia dokumentów, które dotyczą obojga osób. Podczas wizyty w parafii jednego z narzeczonych, gdzie ma się odbyć ślub, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego. Stwierdza ono, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Na tej podstawie ksiądz może poczynić dalsze kroki organizacyjne.

Przygotowania do ślubu konkordatowego wiążą się ze skompletowaniem następujących dokumentów: świadectwa chrztu i bierzmowania obojga narzeczonych. Oprócz tego konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o ukończeniu nauk przedmałżeńskich i dokumentu potwierdzającego uczestnictwo w zajęciach w poradni rodzinnej. Dodatkowo na około miesiąc przed ślubem i weselem sporządzany jest przez księdza protokół przedślubny.

Ślub konkordatowy - krok po kroku

Chciałbym Ci zaoszczędzić odbijania się od drzwi urzędów i kancelarii, dlatego przygotowałem skondensowaną listę rzeczy, które musisz załatwić przed ślubem konkordatowym:

  • Nauki przedmałżeńskie - pamiętaj, że odbywają się kilka razy w roku i lepiej zrobić je wcześniej, bo zaświadczenie jest bezterminowe

  • Spotkanie w poradni życia rodzinnego

  • Rezerwacja terminu w kościele

  • Zgody proboszczy jeśli ślub ma się odbyć w innej parafii niż Wasza

  • Wizyta w USC i uzyskanie zaświadczenia - pamiętaj, że jest ważne do 6 miesięcy, więc ślub konkordatowy musi się odbyć w tym terminie

  • Wraz z zaświadczeniem z USC, świadectwem chrztu i bierzmowania, oraz dokumentami z nauk zgłoś się do proboszcza parafii, w której odbędzie się ślub

  • Pamiętaj, że niektóre parafie wymagają zaświadczenia ze spowiedzi świętej tuż przed ślubem

Finalizacja ślubu konkordatowego

Najczęściej w dniu ślubu podpisywany jest akt małżeństwa. Ostatnie formalności związane z organizacją ślubu dotyczą sporządzenia stosownego oświadczenia przez księdza, które wymaga podpisu małżonków, świadków oraz samego duchownego.