Co to jest ISO w aparacie? ✔️ Dowiedz się więcej o fotografii
Dawniej czułość kliszy, dziś czułość ISO w aparacie cyfrowym - dlaczego ten parametr jest tak istotny? Jak możesz się nim posługiwać, żeby robić świetne zdjęcia w każdych warunkach? Co to jest ISO w aparacie i kiedy korzystać z najniższej wartości ISO? Przygotowałem dla Ciebie kilka praktycznych porad.
Co to właściwie jest ISO?
Matrycę urządzenia pokryto materiałem światłoczułym, który rejestruje obraz. Parametr ISO to czułość matrycy aparatu na światło. Sam skrót ISO oznacza International Standards Organization.
Korzystałeś z aparatów analogowych? Czułość matrycy możesz porównać do skali czułości ASA (American Standard Association), która była wykorzystywana przez producentów klisz. W aparatach analogowych materiałem czułym na światło był film, obecnie matryca pełni taką funkcję.
Ustawienie ISO ma szerokie zastosowanie i jest bardzo ważne dla zawodowych fotografów. Powiązane parametry to wartość przysłony i czas otwarcia migawki. Wiedząc, co to jest ISO w aparacie, możesz robić dobre zdjęcia bez względu na oświetlenie w danych warunkach.
Jakie wartości ISO można znaleźć w aparacie?
Dostępne wartości ISO różnią się w zależności od modelu aparatu. W lustrzankach cyfrowych i bezlusterkowcach można ISO ustawić na 100/200/400/800/1600 i więcej. Wysokiej klasy sprzęt fotograficzny pozwala na bardzo wysokie wartości ISO, często bez znacznego pogorszenia jakości obrazu. Profesjonalne aparaty z funkcją rozszerzania oferują większy zakres czułości, sięgający aż do 204800.
Do czego służy ISO w aparacie?
Regulacja wartością pozwoli Ci dostosować zdjęcie do jakości oświetlenia. Fotografujesz przy dobrym oświetleniu? Wybierz niską czułość - 200, 100 lub niższą i optymalny czas migawki. W ten sposób robisz zdjęcie najwyższej jakości. Dobrze jest fotografować na ISO zbliżonym lub równym dla domyślnej wartości matrycy. Niestety każdy model aparatu ma inną wartość i aby to sprawdzić, to musisz sprawdzić instrukcję lub poszperać w internecie.
Zdjęcie z niskim ISO
Ustawienie najniższej wartości sprawdzi się, kiedy chcesz zrobić dobre zdjęcie portretowe w słoneczny dzień lub fotografujesz krajobrazy albo budynki na zewnątrz. Oczywiście musisz dopasować je również do innych parametrów - czasu naświetlania i czasu migawki, żeby osiągnąć upragniony efekt.
Zdjęcie z wysokim ISO
Co wtedy, gdy robisz zdjęcia w kiepskim oświetleniu, na przykład w pochmurny dzień lub w pomieszczeniu? Przy mniejszej ilości światła i niskiej wartości ISO fotografia będzie ciemna i prawdopodobnie wydłuży się czas naświetlania (zdjęcia mogą być poruszone). Dlatego musisz zwiększyć czułość, by uzyskać wystarczająco jasny obraz. Możesz ustawić wysokie ISO - 1600 lub więcej. Jeśli wyposażysz się w jasny obiektyw, nie będziesz musiał ustawiać ISO tak wysoko. Przyda się też lampa błyskowa.
Jak zmienić ISO w aparacie?
Auto ISO w aparacie
Niemal każdy aparat fotograficzny pozwala na ustawienie ISO w dwóch trybach - automatycznym lub ręcznym. Niektórzy myślą, że automatyczne ISO ogranicza Twoją kreatywność, lecz ja się z tym nie zgadzam. Opcje automatycznego ISO umożliwiają Ci ustawienie zakresu w którym ISO będzie się zmieniać. Możesz ustawić bezpieczne granice np pomiędzy ISO 200 a ISO 1600. Do tego ustawisz minimalny czas migawki, tak aby czas migawki był dopasowany do Twojego stylu fotografowania.
Tryb manualny ISO
Tryb manualny ISO znowu przydaje się jeśli chcesz osiągnąć konkretny efekt lub jeśli pracujesz z lampą błyskową.
Czy ISO w aparacie ma wpływ na ostrość?
Czułość ISO ma wpływ na ostrość, ale nie jest to efekt optyczny. Najniższe ISO (zbliżone do natywnego) pozwala uzyskać obraz bez zakłóceń, o optymalnej ostrości i kontraście oraz odpowiednio nasycony kolorami. Niestety, nie zawsze możesz skorzystać z najniższego ISO. Wraz ze wzrostem czułości matrycy, pojawia się efekt cyfrowego ziarna - spada ostrość (szczegółowość) i kontrast, pogorszeniu ulega również kolorystyka.
Czułość ISO a głębia ostrości
Z reguły wartości te nie mają wpływu na samą głębię ostrości. Zależy ona przede wszystkim od przysłony w Twoim sprzęcie. Duży otwór przysłony pozwoli uzyskać płytszą głębię ostrości, doskonałą przy portretach z rozmytym tłem. Z drugiej strony, niewielka przysłona zapewnia większą głębię ostrości. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o głębii ostrości, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: "Jak robić zdjęcia z rozmazanym tłem"
Czy ISO wpływa na jakość zdjęcia?
Wysoka czułość pozwala na robienie zdjęć przy słabym oświetleniu, ale ma wady. Im wyższa wartość ISO, tym więcej szumów. Wysoka wartość czułości zaciera detale. Oczywiście są sytuacje, w których musisz zdecydować się na podniesienie ISO. W kiepskim świetle lub przy fotografowaniu ruchu, wysokie ISO może być konieczne. Duża czułość ISO pozwoli na skrócenie czasu migawki i "zamrożenie" poruszającego się obiektu.
Ustawienia wysokiej czułości ISO a przysłona i regulacja migawki
Istnieje ścisła zależność między ustawieniem wysokiej lub niskiej czułości matrycy, a czasem otwarcia migawki i otwarciem przysłony. Modyfikując te parametry, możesz uzyskać taką samą ekspozycję. Zmieniając jeden wskaźnik, kompensuj to innymi.
Większa czułość to mniejsze zapotrzebowanie na światło. Możesz zmniejszyć przysłonę (mniejszy otwór przesłony daje większą głębię ostrości) lub skrócić czas naświetlania ("zamrażając" ruch).
ISO w aparacie cyfrowym
Aparat cyfrowy często wykorzystuje funkcję automatycznego ustawiania ISO. To oznacza, że ustawienia aparatu samoczynnie dostosowują się do aktualnych warunków, mierząc ilość światła. Najtańsze urządzenia pozwolą Ci wpływać jedynie na podstawowe parametry i nie zapewnią profesjonalnych, wysokich czułości ISO.
Czy większe ISO w aparacie znaczy lepiej?
Czy większe ISO znaczy lepiej? To zależy. Podwyższona czułość sprawia, że na zdjęciach i nagraniach pojawi się tak zwany efekt ziarna, czyli szumy. Pozbycie się szumów jest możliwe dzięki doświetleniu kadru. Ale często podniesienie wartości ISO jest konieczne, aby uchwycić moment. Sam musisz zdecydować co jest dla Ciebie ważniejsze, uchwycony moment czy jakość obrazu :)