Jak zrobić zdjęcie w ruchu ✔️ Dowiedz się więcej o fotografii

Chcesz robić zdjęcia w ruchu, które będą wyglądać idealnie? Żeby uzyskać najlepsze rezultaty, musisz poznać kilka kwestii technicznych i podstawowe parametry ekspozycji. W tym wpisie wyjaśnię, jak regulacja czasu otwarcia migawki oraz czułość ISO wpływają na ostrość fotografii. Zobaczysz też, który tryb autofocusa wybrać i jak wykonać fotografię poruszających się obiektów w nocy.

Zdjęcia poruszających się obiektów a czas naświetlania

Czas naświetlania to innymi słowy czas otwarcia migawki. Zapisuje się go jako pełne sekundy lub ułamki sekundy. Dla otwarcia migawki najczęściej wykorzystuje się oznaczenia typu 1/10, 1/50, 1/100, itd. Fotografowie nazywają te przedziały działkami. Długość ekspozycji 1/50 jest dwukrotnie większa niż 1/100, czyli migawka będzie otwarta dłużej.

Czas ekspozycji należy do podstawowych czynników, które pozwalają na zamrożenie ruchu. Jeżeli fotografowany obiekt porusza się, a Ty chcesz uchwycić to w kadrze, powinieneś wybrać krótki czas migawki, na przykład 1/500. Pozwoli to zamrozić ruch i zrobić ostre zdjęcia.

Co do zasady, im szybciej porusza się obiekt, tym krótszy czas otwarcia migawki powinieneś zastosować przy fotografowaniu.

Współczesne aparaty pozwalają na naprawdę wiele. Nowoczesny sprzęt oferuje ultra krótki czas naświetlania zdjęć - 1/8000 lub nawet 1/32000 (dla migawki elektronicznej). Takie czasy otwarcia migawki doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy chcesz mieć ostre zdjęcia bawiących się dzieci, biegnącego psa lub spadających kropel deszczu.

Powyższa zasada sprawdzi się, gdy chcesz robić zdjęcia w ruchu obiektów, które poruszają się prostopadle do osi optycznej obiektywu (równolegle do Ciebie). Co wtedy, gdy obiekt porusza się równolegle do osi optycznej obiektywu, czyli do Ciebie lub od Ciebie? Wtedy poprawne fotografowanie wymaga ustawienia dłuższego czasu otwarcia migawki, niezależnie od prędkości celu.

Istotna jest także odległość, jaka dzieli Cię od fotografowanego obiektu. Jeżeli znajduje się on w dużej odległości, masz więcej czasu na wykonanie zdjęcia, które uchwyci go w ruchu.

Czułość ISO a rejestrowanie szybkiego ruchu

Zdjęcia obiektów poruszających najlepiej robić w dobrych warunkach oświetleniowych. Ale co wtedy, gdy chcesz zrobić zdjęcia w ruchu, ale światło jest kiepskie, na przykład wieczorem lub w pomieszczeniu? Uratuje cię wyższa czułość ISO.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie zupełnie pozbawione wad. Wysoka czułość ISO może sprawić, że na fotografii pojawią się szumy (tzw. ziarno). Tego nie unikniesz, ale nie przynajmniej zdjęcia w ruchu będą ostre.

Pewnym rozwiązaniem wydaje się jasny obiektyw, który pozwoli na robienie zdjęć nawet przy kiepskim oświetleniu.

Autofokus, który poradzi sobie z każdą dynamiczną sceną

Autofokus pozwala na mechaniczne lub automatyczne ustawianie ostrości zdjęcia w ruchu. System wykrywa kontrast na zdjęciach i ustawia ostrość na wybranym przez Ciebie jednym punkcie lub na wielu punktach.

Ponieważ autofocus w aparacie może służyć do wykonywania różnych zdjęć, warto robrze poznać dwa najważniejsze tryby - pojedynczy (AF-S) oraz ciągły (AF-C). Każdy z nich ma inne parametry i możesz go wykorzystać do fotografowania w różnych sytuacjach.

Pojedynczy tryb autofocusa

Pojedynczy autofocus to najprostszy tryb manualny spotykany w aparatach. Najczęściej znajdziesz go w popularnych kompaktach. Jak działa? Jeżeli przytrzymasz spust migawki do połowy, aparat ustawi punkt ostrości i zablokuje ekspozycję. Naciskając przycisk migawki do końca, wykonasz zdjęcie.

Wykorzystując pojedynczy tryb autofocusa, nie zrobisz zdjęcia w ruchu, dopóki aparat sam nie ustawi ostrości. Dlatego ta opcja jest najlepsza w sytuacji, gdy chcesz uchwycić na zdjęciu nieruchomy obiekt lub taki, którego ruch jest niewielki.

Ciągły tryb autofocusa

Tryb dynamiczny sprawia, że aparat jest w stanie cały czas szukać obiektów, które są kontrastowe i ustawia na nich ostrość. Dzięki temu możesz zrobić zdjęcie bez konieczności czekania po naciśnięciu migawki do połowy.

Do wykonywania ostrych zdjęć najlepiej sprawdzi się ciągły, dynamiczny autofocus, nazywany też śledzącym AF. Jak działa? Wykrywa kontrastowy obiekt i na niego ustawia ostrość. Zaczyna go śledzić, pozwalając Ci na doskonałe ujęcia w każdej chwili - gdy tylko naciśniesz migawkę.

Ciągły AF okaże się najlepszym wyborem, gdy chcesz robić zdjęcia w ruchu. Pamiętaj, by ustawić wtedy krótszy czas naświetlania

Jak fotografować ruch w nocy?

Uchwycenie fotografowanego obiektu w nocy to prawdziwa sztuka. Musisz kontrolować przysłonę, czułość matrycy i oczywiście czas naświetlania. Przyda się też lampa błyskowa, która pozwoli uzyskać poprawnie naświetlone obszary, które wyłapie Twój obiektyw.

Jeżeli zdjęcie ma uchwycić ruchome obiekty w nocy, skorzystaj na połączeniu: ultra wysoka czułość ISO i jak najkrótszy błysk lampy. Dzięki temu czas otwarcia migawki może być dłuższy (nawet 1 sekunda).

Jeśli odpowiednio ustawisz lampę błyskową, na matrycy zarejestruje się wyłącznie światło odbite od obiektu. W ten sposób uchwycisz jego ruch. Spróbuj też ustawić jak najmniejszą wartość przysłony - taką, żeby zdjęcie było wystarczająco wyraźne.

Wykorzystując do fotografowania lampy błyskowe, możesz zyskać pełną kontrolę w trakcie fotografowania w nocy. Matryca aparatu zarejestruje jedynie naświetlony moment, jeśli w otoczeniu nie ma innych źródeł światła.

Jak uchwycić rozmycie ruchu

Co wtedy, gdy chcesz robić zdjęcia wykorzystując kreatywne rozmycie obiektu? W takich sytuacjach musisz zupełnie inaczej ustawić aparat i wybrać długi czas naświetlania.

Dłuższy czas naświetlania i utrzymywanie aparatu w miejscu pozwoli uzyskać efekt rozmycia. Żeby zapewnić stabilny obraz, możesz zastosować statyw. Bardzo popularne są monopody, czyli jednonogie statywy pod sprzęt.

Previous
Previous

Podstawowe zasady kompozycji w fotografii ✔️ Dowiedz się więcej o fotografii

Next
Next

Co to jest ISO w aparacie? ✔️ Dowiedz się więcej o fotografii