5 wskazówek dla przyszłych par młodych okiem fotografa

Jeśli chcesz, aby dzień Waszego ślubu był wyjątkowy pod kątem wizualnym i chcesz przeżyć go bez dodatkowych zmartwień, to znajdziesz tutaj coś dla siebie. Fotografując śluby mam przywilej przebywać w najbliższym otoczeniu Par Młodych, dzięki czemu obserwuję różnego rodzaju sytuacje, jakie mają miejsce w tym szczególnym dniu. Chcę podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami.

1. Nie bierz wszystkiego na siebie

To oczywiste, że dzień ślubu wiąże się z ogromem spraw organizacyjnych i logistycznych. Im więcej spraw zostawisz na swojej głowie, tym trudniej będzie Ci uwolnić się od stresu. Nie musicie sami pamiętać o kwiatkach, obrączkach, torebce, chusteczkach. winietkach, sztucznych ogniach, konfetti, samochodzie, dokumentach, ciasteczkach. podziękowaniach, prezentach itp.

Wskazówka: Znajdź w swoim otoczeniu godnych zaufania, życzliwych ludzi i poproś ich o pomoc. Zleć zadania swoim przyjaciołom lub świadkom - na pewno chętnie Ci pomogą. Poczują się wyróżnieni wiedząc, że masz do nich zaufanie w ważnych dla Ciebie kwestiach organizacyjnych. Nie obarczaj jednak wszystkim tej samej osoby. Zbyt duża ilość obowiązków spoczywających na jednej osobie sprawi, że nie będzie ona mogła się swobodnie bawić na weselu, a przecież nie o to chodzi. 

Jeśli nie chcesz angażować swoich gości, zatrudnij profesjonalnych konsultantów ślubnych. Dzięki temu wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a Twoi goście i najbliżsi będą mogli swobodnie uczestniczyć w uroczystości i zabawie.

2. Detale, kolory, motywy

fot. Grzesiek Kogut

Restauracje, kawiarnie, sklepy lub hotele, w których czujemy się dobrze i robią na nas wrażenie, bardzo często zawdzięczają to spójności wystroju, kolorów oraz detali. Przemyślany i dopracowany motyw przewodni Twojej uroczystości ślubnej może wywołać efekt "wow", dzięki któremu marzenia o tym wyjątkowym dniu staną się rzeczywistością, a goście będą zachwyceni. 

fot. Grzesiek Kogut

Wskazówka: Przejrzyj internet w poszukiwaniu inspiracji. Pinterest i portale ślubne w stylu Zankyou czy Wedding.pl na pewno okażą się pomocne. Zapisz lub wydrukuj kilka inspiracji, zrób listę rzeczy, które Ci się podobają i skonsultuj się z wybranymi przez siebie firmami odpowiedzialnymi za dekoracje. Przedstaw im swoje pomysły i poproś o przygotowanie propozycji specjalnie dla Ciebie. Określ szczegółowo zakres dekoracji na etapie uzgodnień. 

Możliwe, że ktoś z Twoich znajomych jest uzdolniony manualnie lub plastycznie i ma smykałkę do dekoracji. Znajdź kogoś takiego i wykorzystaj jego potencjał. Obok znajduje się kilka moich zdjęć dekoracji stołów ze ślubu w Niemczech. Dekoracje wykonali Państwo Młodzi oraz ich koleżanki.

3. Stawiaj na swoim i nie rób jak wszyscy

Prawdopodobnie masz przed sobą jedyną szansę, aby zorganizować własne wesele. Powtórki nie będzie. Najbliżsi chcą dla Ciebie dobrze i dlatego udzielają Ci dużo porad, a na alternatywne rozwiązania i pomysły nie patrzą przychylnym okiem (zwłaszcza rodzina). Mało kto lubi zmiany - jesteśmy przywiązani do tradycji i standardów. Jednak alternatywne rozwiązania często nie wykluczają tradycji. 

Wskazówki: Czy pierwszy taniec musi być przewidywalny? Spróbuj zaskoczyć gości i postaw na szaloną choreografię. Czy rodzice w ramach podziękowań muszą dostać kwiatka i kosz łakoci? Spróbuj wymyślić dla nich prezent, który spowoduje, że nigdy nie zapomną tej chwili. 

Chcesz do kościoła przyjechać rowerem? Marzysz o weselu na wolnym powietrzu? Chcesz małą/dużą imprezę? O 12 w nocy planujesz po kryjomu uciec ze swojego wesela w trakcie pokazu sztucznych ogni? Dlaczego nie?

4. Zadbaj o dobre oświetlenie sali weselnej

D75_0596.jpg

W żadnym wypadku nie chodzi tutaj o to, aby ułatwić zadanie fotografowi ;) Każdy profesjonalista jest przygotowany na najtrudniejsze warunki oświetleniowe. Ja zawsze mam ze sobą dodatkowe lampy błyskowe i sprzęt, który umożliwia sfotografowanie zabawy pomimo braku zadowalającego oświetlenia sali. Najważniejsze jest to, aby Wasza impreza miała fajny klimat i prezentowała się dobrze nie tylko na zdjęciach, ale także w rzeczywistości. Część sal weselnych czy restauracji jest pięknie przygotowana pod kątem oświetleniowym, ale są także takie, które w ogóle o to nie dbają. Możesz liczyć na oświetlenie sceniczne zespołu lub DJa, ale gdy sala ma skomplikowany układ, często nie jest to wystarczające.

Wskazówka: Poproś menadżera lokalu, aby zaprezentował, co można osiągnąć używając ich oświetlenia. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę, to możesz skontaktować się ze mną, a ja postaram się doradzić. W przypadku, gdy oświetlenie sali nie satysfakcjonuje Cię, spróbuj uzgodnić z zespołem lub DJem, aby zapewnili dodatkowe oświetlenie, które pomoże uzyskać fajny klimat. Możesz także wynająć specjalistów od oświetlenia.

5. Szukaj pozytywnej obsługi

Dotarły do ciebie historie o zmanierowanych wodzirejach, opryskliwych menadżerach restauracji i gburowatych fotografach? Niestety to się zdarza i bardzo możliwe, że natkniesz się na takich ludzi w trakcie planowania swojego ślubu. Istotne jest to, aby powierzyć kluczowe zadania osobom, które rozumieją, że ten dzień jest dla Ciebie bardzo ważny i chcą pomóc w realizacji Twoich marzeń.

Wskazówki: Nie nawiązuj współpracy z usługodawcami na odległość. Przy wyborze zespołu, DJa czy fotografa bardzo ważne jest, aby wybrać osobę, z którą dobrze się rozumiesz (nie wspominam o profesjonalnym poziomie wykonania usługi - bo to podstawa). Nie zwracaj uwagi jedynie na cenę i techniczne parametry w ofertach. Oczywiście cena jest ważna, ale nie najważniejsza, jeśli chodzi o wspomnienia i pamiątkę z wydarzenia, jakim jest Twój ślub. Jeśli rozważasz podjęcie współpracy, umów się na spotkanie. Porozmawiajcie na luzie, zapytaj, na co potencjalny usługodawca zwraca uwagę i co jest dla niego ważne. Zweryfikuj, czy jest w stanie spełnić Twoje oczekiwania.

Sprawdź referencje. Nie wymaga to wiele wysiłku. Przejrzyj stronę www i fanpage w poszukiwaniu referencji. Zawierają one wiele przydatnych dla Ciebie informacji. 

Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci cennych informacji. 

Jeśli masz jakieś pytania, skorzystaj z poniższego formularza.

Kilka ostatnich wpisów na blogu: